LINKEDINCOMMENTMORE

The North Shore Conference Relays on May 4 were a moment of transition for the Germantown track teams.

The girls, behind three impressive victories from their powerful sprint group, built on their NSC Indoor title with a solid second-place finish, while the boys settled for third after realizing certain hopes of theirs would have to be set aside because of injuries to key personnel.

'We had certain hopes for our sprints and jumps, and if things went really well, we thought could compete (for the girls title),' said Warhawk coach Greg Siegert. 'It was just hard to off-set Bay's strength on the distance side of things.

'Still, we can't question the effort.'

As for the boys, their sprint relay hopes were dashed when a key freshman was hurt early in the week and then powerful senior anchor runner Austin Mozdzen came down with a lower leg situation that has him wearing a boot for three weeks, effectively ending his season.

'Right now, we're just working on keeping morale up and not feeling sorry for ourselves,' Siegert said.

The Warhawks will close out their regular season with the Cedarburg True Team meet with the boys going at 4 p.m. Thursday, May 12, and the girls at 4 p.m. Friday, May 13.

The North Shore Conference Outdoor meet will be Tuesday, May 17, at Nicolet. The Germantown girls are defending champions.

And with powerful sprinter and jumper Kenzie Schmitz leading the way, the Warhawks will be powerful contenders for the title again.

She anchored the 4x100-meter, 4x200 and and 4x400 relay teams to event titles at the relays and turned in the best high jump of the day at 5 feet even in leading the Warhawks to another victory

Schmitz joined with Rosalie Campbell, Tatum Gallenberger and Kennedy Runde on the 4x100 (50.9 seconds) and 4x200 relays (1:47.67) and with Campbell, Calli Lemke and Gallenberger on the 4x400 (4:06.45).

All three times are season bests.

Such was her dominance that one Germantown male track athlete exclaimed at the end of the 4x200 relay, 'She's just a world-class athlete.'

She said she was a little nervous about the 4x400, a team she anchored to a fifth-place finish in last year's state meet, but was pleased with the outcome as the Warhawks put their alpha team together in the event for the time this season.

'It felt really good,' she said, 'all of us together there for the first time. It took so long for us to get going, so now we're just looking to improve as much as possible.'

She joined with Emily Viduski and Marissa Nieman, both of whom cleared 4-8, for the win in the high jump relay. A third was taken by the distance medley relay team of Jennifer Lindgren, Emily Bethhauser, Lemke and Sami Stieve (13:21.75), and a second was earned by the 3x300 low hurdle team of McKenna Klopfer, Aubrey Fliss and Christine Le.

The long jump and triple jump teams, paced by the event-leading efforts of Erin Willard (16-101/4 in the long and 34-81/2 in the triple), also competed well. Available results did not have exact event standings fully compiled.

Bay scored 93 points for the title, while the Warhawks had 79 for their runner-up spot.

Schmitz said the team is ready for a good push toward the championship phase of the season.

'We got off to a little bit of a slow start to the outdoor season with injuries and other things, but now we're starting to pick things up,' she said.

For the boys, they scored 66 points as Homestead won with 105 and league indoor champ Whitefish Bay was second with 97.

The pole vault team of Dante Beal, Turner Valle and Joey Heying was a winner with a combined height of 36-6 as Beal turned in a personal best of 13-6 to lead all jumpers.

As expected, Shon Pratcher dominated both the long (21-101/2) and triple (43-61/2) jumps as he led the long jump trio of Dan Lakich and Bryce Behrendt to victory at 58-73/4. The shot put team of Riley Kellom, David Nilles and Phil Fritsche was second to Homestead as Kellom turned in the third-best individual throw of the day at 46- 83/4.

The discus trio of Lakich, Phil Fritsche and Kellom was also second (346-10).

The distance medley relay team of Nick Schnoor, Dylan Ayer, Jake Garvey and Craig Reese was third (11:17.3), while fourths went to the 4x1,600 relay team of Wes Feltz, Ben Cincotta, Joe Biesel and Evan Adair (20:03.77); the 4x800 relay of Jake DuFrane, Reese, Ayer and Nick Schnoor (8:28.65); and the 4x400 team of Dayne Arens, Robert Witzlib, Anthony Brooks and Pratcher (3:37.72).